Jak dobrać rękawice bokserskie do pracy na worku bokserskim?
Odpowiednie rękawice bokserskie są kluczowe dla skutecznego treningu z workiem bokserskim. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, ale również od rodzaju treningu. Rękawice o większym stopniu amortyzacji mogą być lepsze dla początkujących. Bardziej zaawansowani mogą preferować te bardziej przylegające, umożliwiające lepszą kontrolę nad ciosami. Wbrew pozorom, korzyść z treningu na worku jest wielopłaszczyznowa i nie dotyczy wyłącznie poprawy wydolności. Jeżeli chcesz wiedzieć, co daje regularny trening na worku, jakie rękawice bokserskie będą do tego najlepsze, czytaj dalej!
SPIS TREŚCI
Jak dopasować rękawice bokserskie do treningu z workiem?
Worek bokserski i praca na nim to znakomita forma aktywności dla osób chcących poprawić swoją kondycję fizyczną. Dzięki takiemu treningu można pozbyć się stresu lub zwiększyć umiejętności bokserskie. Korzystanie z odpowiednich rękawic bokserskich jest niezbędne, aby trening był efektywny i bezpieczny. Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru:
- Stopień amortyzacji:
- Dla początkujących, zaleca się rękawice bokserskie z większym stopniem amortyzacji. Chronią one dłonie przed nadmiernym obciążeniem i redukują siłę uderzeń na stawy.
- Stopień amortyzacji:
- Rozmiar rękawic:
- Rękawice bokserskie powinny mieć odpowiedni rozmiar, aby dobrze przylegały do dłoni. Zbyt duże lub zbyt małe mogą powodować dyskomfort i utrudniać kontrolę nad ciosami.
- Rozmiar rękawic:
- Typ treningu:
- W zależności od intensywności treningu, wybierz rękawice odpowiednie dla konkretnego rodzaju ćwiczeń. Na ogół, im bardziej intensywny trening, tym bardziej istotne stają się rękawice o większej trwałości.
- Typ treningu:
- Materiał wykonania:
- Rękawice wykonane z wysokiej jakości materiałów są bardziej trwałe. Skóra naturalna często jest preferowana, ale dostępne są również wysokiej jakości syntetyczne opcje.
- Materiał wykonania:
- Zapięcie:
- Zapięcia rękawic mają wpływ na ich dopasowanie. Rękawice z zapięciem na rzep są łatwiejsze do dopasowania, a także można je szybko zdjąć po treningu.
- Zapięcie:
- Konsultacja z Ekspertem:
- Jeśli masz wątpliwości co do wyboru rękawic, skonsultuj się z nami w sklepie sportowym. Pomożemy Ci skutecznie dobrać rękawice odpowiednie dla Twoich indywidualnych potrzeb.
- Konsultacja z Ekspertem:
Dopasowanie rękawic bokserskich do treningu z workiem to kluczowy krok w zapewnieniu skuteczności i bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby cieszyć się maksymalnymi korzyściami z treningu!
Co daje trening na worku bokserskim?
Oczywiście, regularne treningi na worku gwarantują wzrost wydolności tlenowej. Im intensywniej będziemy na nim pracowali, tym wysiłek będzie miał charakter coraz bardziej beztlenowy. Takiego zjawiska możemy spodziewać się w prawdziwej walce – krótkie, bardzo intensywne zrywy przerywane chwilami odpoczynku.
Na czym polega praca szybkościowa na worku treningowym? Przede wszystkim na wymuszeniu w przeciągu kilku sekund maksymalnej szybkości uderzeń. Czas pracy w treningu szybkościowym powinien sięgać od 3 sekund, następnie przerwy i powtórzeniu. Z pewnością nie przekracza 20 sekund ze względu na tendencję im dłuższy czas pracy na worku tym nasza szybkość będzie nikła względem czasu trwania.
Czym się różni praca szybkościowa od treningu technicznego na worku bokserskim? Tutaj skupiamy się na nienagannym wykonaniu techniki bokserskiej, precyzji zadawanych ciosów. Możemy przećwiczyć kombinacje bokserskie, wyczucie dystansu, skręt ciała, czy ułożenie pięści. Możemy eksperymentować łączeniem siły z wytrzymałością zadając mocniejsze uderzenia.
Trenując siłę uderzeń pamiętajmy, aby uderzenia zadane z pełną mocą były precyzyjne. Trenując regularnie nauczymy się trafiać tam, gdzie celujemy, a w dodatku robić to z pełną mocą. Aby poprawnie rozwijać powyższe parametry należy dbać o to, aby trening na worku bokserskim był bezpieczny. Pilnujmy więc długich ciosów prostych, wysoko zadartych łokci przy ciosach sierpowych. Spróbujmy się skupić na pracy nóg oraz trzymaniu gardy bokserskiej pomiędzy ciosami, unikami rotacyjnymi, aby praca przy worku bokserskim symulowała walkę bokserską.

Czy warto zakładać owijki do treningu na worku bokserskim?
Grono zawodników, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami walki nie widzi potrzeby, ani sensu w używaniu bandaży bokserskich, bądź podważa istotę owijania dłoni dla bezpieczeństwa. Tymczasem usztywnienie kciuka oraz śródręcza może uchronić nas przed przykrą kontuzją dłoni lub nadgarstka. W momencie uderzania wywołujemy bardzo duże przeciążenia, które niekiedy mogą doprowadzić nawet do pęknięć i złamań.
Wprawdzie obecnie większość rękawic posiada już specjalną taśmę łączącą kciuk z resztą przyrządu, jednak ogromna siła w łączeniu z nieprawidłową techniką grozi w najgorszym przypadku złamaniem Bennetta tzw. najczęstsze złamanie bokserskie kciuka. Bandażowanie kciuka ma ogromne znaczenie, jeżeli nie chcemy wybić lub doprowadzić do złamania kości palca.
Zadaniem owijek nie jest jednak wyłącznie ochrona dłoni. Pełnią one także rolę stabilizacyjną, uszczelniając przestrzeń pomiędzy dłonią, a rękawicą. Dzięki temu w trakcie walki pewnie czujemy dłoń, a rękawica nie przesuwa się.
Rolą owijek bokserskich jest zapewnienie higieny w rękawicach bokserskich, czyli absorbowanie nadmiaru potu, który dostaje się do wnętrza rękawic. Niestety jeżeli będziemy regularnie dopuszczali do tego, aby cały pot wchłaniała wewnętrzna wyściółka sprzętu, uciążliwy zapach będzie później bardzo trudny do usunięcia. Z kolei same bandaże bawełniane możemy bez obaw prać w automatycznej pralce, co kilka dni (używając do tego zwykłego proszku do kolorów, specjalne preparaty do odzieży sportowej nie są niezbędne).
Czy każde rękawice nadadzą się do pracy na worku?
Rękawice mma / piąstkówki
Rękawice mma / piąstkówki (rękawice z odsłoniętymi palcami jak podczas walk UFC, czy KSW) – są świetnym wyborem, jeżeli interesuje nas trening MMA. Do kickboxingu lub boksu też się nadadzą. Piąstkówki będą idealne do treningów interwałowych, szybkościowych. Dzięki temu ciosy będą szybsze, bardziej eksplozywne, dynamiczne, więc zawsze warto mieć je w torbie.
Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę ze sportami walki, polecamy wybrać rękawice bokserskie z odpowiednią amortyzacją oraz zabezpieczeniem kciuka.
Rękawice bokserskie do treningu na worku bokserskim
Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, ochrona dłoni jest bardzo istotna ze względu na wykonywany fach. Dysponując dużą siłą uderzenia oraz szybkością nie mamy problemu z rozpoznaniem, który cios „wszedł” na worek, a który był chybiony. Rękawice bokserskie dla mężczyzn, czy rękawice bokserskie dla kobiet, będą się różnić dopasowaniem rozmiaru do wagi ciała użytkownika. Każdy profesjonalista wie, że dłońmi zarabiamy, więc muszą być odpowiednio chronione. Jeżeli na sparringi zakładamy rękawice o większej wadze 14 OZ lub 16 OZ, do pracy na sprzęcie spokojnie możemy wybrać 12-10 OZ. Uderzenia w rękawicach bokserskich nie będą tak szybkie, jak w klasycznych przyrządowych, czy rękawicach mma, ale z pewnością poprawisz siłę ciosu i wytrzymałość.
Największy dylemat rękawice bokserskie – skóra naturalna czy skóra ekologiczna?
Od początku swojej przygody ze sportem postaw na bezpieczeństwo oraz trwałość sprzętu. Jeśli jesteś już zawodnikiem zaawansowanym, doskonale zdajesz sobie sprawę, że skóra naturalna ma lepsze właściwości, niżeli sztuczna. Jeśli uważasz, że nie ma większego znaczenia materiał z jakiego dany sprzęt został wykonany przypominamy – dokonując zakupu inwestujesz w swoje zdrowie.
Skórzany sprzęt jest znacznie bardziej odporny na wycieranie i pękanie niż jego syntetyczny odpowiednik. Wielu producentów oferując te odpowiedniki naraża zawodników na kontuzje. Skóra syntetyczna jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia w materiale i szwach. Dobre rękawice ze skóry naturalnej wytrzymają o wiele więcej nie narażając na kontuzje Ciebie, czy Twojego partnera treningowego.
Podsumowanie
Worek treningowy to idealne narzędzie, jeśli jest dobrze wykorzystany. Przynosi niesamowite rezultaty w postaci poprawy kondycji, siły, szybkości i wyczucia dystansu w takich sportach walki jak boks, kickboxing, muay thai, czy mma. Właściwy dobór rękawic maksymalizuje efekty treningowe. Jak dobrać rękawice do pracy na worku bokserskim? Przede wszystkim warto zagłębić się w temat, ponieważ odpowiednie rękawice bokserskie minimalizują ryzyko kontuzji. Bądź cierpliwy i konsekwentny. Boks to sport wymagający czasu, zaangażowania. Trenując regularnie pamiętaj o zachowaniu prawidłowej techniki oraz systematyczności. Zobaczysz postępy i poprawę swoich umiejętności. Sportowe pozdrowienia